Vikerkarude projekt “Mis teeb linnust linnu”

Oktoobris oli Tallinna Lasteaias Sinilind teoksil väga põnev projekt. Vikerkarude rühm uuris põhjalikult linde. Alguse sai see projekt lastest, kes ühel hommikul leidsid õuest surnud linnu ja soovisid teada, mis on linnu sees.

Õpetajad läksid mõttega kaasa. Kõigepealt küsiti laste käest, mida nad juba teavad lindudest, mida sooviksid veel teada saada ja kust oleks võimalik teadmisi ammutada. Laste öeldu põhjal koostasid õpetajad plakati, mida täiendasid veel  illustratsioonidega. Ja siis hakkas uurimine pihta. Loeti raamatuid, otsiti infot internetist, uuriti pilte ja pommitati küsimustega vanemaid ning õpetajaid. Projekti kindlasti kõige põnevam ja mõne lapse jaoks ka hirmutavam osa oli päris kana sisemuse uurimine. Õpetaja tõi lasteaeda elusa kana. Esimesel päeval lapsed tutvusid linnuga, andsid talle süüa, said teadmisi, kuidas kana liigub ja mida eluks vajab. Järgmisel päeval uuriti   juba surnud kana, katsuti nahka, sulgi ning vaadeldi, mis organid on linnu sees. Projekt lõppes kanaprae küpsetamisega, selleks kasutati küll poest ostetud lindu. Prae kõrvale söödi oma peenrakastist nopitud kartuleid ja kurke.

Projekti käigus selgus, et kui tegutseda laste huvist lähtuvalt, siis on kõik väga aktiivsed osalejad. Küsivad küsimusi, pakuvad ise võimalusi, kuidas võiks teemat uurida ning räägivad õhinal vanematele, mida teada said. Kana uurimine oli küll mõne lapse jaoks natuke hirmutav, kuid kedagi ei sunnitud seda tegema ja eemalt piilumas käisid kõik. Kindlasti plaanime selliseid elulisi projekte teha veel.

Projekti esitasime ka lasteaedade aastaraamatusse. 

Top