Kiusamisest vaba lasteaed – nõuanded lapsevanemale

Kui kiusamist ümbritsevate inimeste poolt aksepteeritakse, muutub igapäevaseks, et mõni laps jääb isoleerituna väljaspoole lasterühma. Sellepärast peaksid kiusamise ettetulemise korral kõik sekkuma.

Kiusamine laste ja noorte vahel on eriti tuntud koolikeskkonnast. Selleks, et koolis vähem kiusamist oleks, on kiusamise vastasesse tegevusse vaja asuda juba tunduvalt varem.

Parim, mis te saaksite teha peale selle, et jagate oma lapsele tunnustust, soojust ja kannatlikkust – on aidata kaasa positiivsete ja sõbralike lastekoosluste moodustamisele.

Kiusamine ei ole tavalised lastekonfliktid või väike nöökimine. Kiusamine on see, kui mõni grupp eirab või tõrjub pikemaajaliselt mõnda last.

5 nõuannet lapsevanemale.

1. Julgustage oma lapsi mängima rühma erinevate lastega. Teie lapsele on heaks kogemuseks saada palju erinevaid mänguelamusi paljude erinevate lastega. Samas tagab see kõikide laste osalemise mängimises.
  2. Ärge rääkige negatiivselt lasteasutuse teistest lastest (või nende vanematest). Negatiivsed sõnad teie lapse lasteaiakaaslaste aadressil arenevad kergesti vastumeelsuseks kindlate kaaslaste vastu. Positiivsed hoiakud annavad reeglina head vastukaja.
  3. Viige sisse seltskondlik sünnipäevade tähistamine. Kui peokutse saavad väljavalitud lapsed rühmas, saab see laps “haiget”, kes pole kutsutute hulgas. Kutsuge kas kõik lapsed või tüdrukud või kõik poisid. Asja selline korraldus näib suuremale osale õiglane. Rääkige näiteks lapsevanemate koosolekul ühisest sünnipäeva pidamisest.
  4. Julgustage oma last kaitsma sõpru, kes pole võimelised end ise kaitsma. Lapsed, kes lasterühmas täbarasse olukorda on sattunud, vajavad õlalepatsutust teiste laste poolt. Lapsed, kes oskavad teisi aidata, lohutada ja kaitsta, kasvavad ise seemiselt.
  5. Olge avatud ja positiivne, kui teised vanemad räägivad oma laste probleemidest. Raske on lapsevanemate koosolekul püsti tõusta ja rääkida, et sinu laps on üksik ja tal oleks vaja mängukaaslasi ja sõpru. See on kergem, kui teised vanemad on positiivsed ja kuulavad sind.